خبر ورزشی: کریم انصاری‌فرد، قبل از بازگشت به یونان، در CIP فرودگاه امام خمینی (ره)؛ با او ساعتی نشستیم. این گفت‌وگو را تا آخر بخوانید، چون انصاری‌فرد حرف‌های جذاب و خواندنی در آن به زبان آورد
سؤال آخر ما درباره آینده تو است. ظاهراً قرار است به بوندس‌لیگا بروی. برایمان تعریف کن چه خواهد شد؟

کی‌روش هم که باید بماند…

رفتارش خوب نبود؟

البته بعضی از کارشناسان هم از بازی منظم دفاعی ایران تعریف کردند.

ممنون کریم‌جان. ان‌شا‌ءالله سفر خوبی داشته باشی.

صددرصد. رفتن کی‌روش بزرگترین اشتباه فوتبال ایران است. امیدوارم او بماند، چون الان زمانی است که تیم ملی می‌تواند نتیجه بگیرد. البته نمی‌شود هیچ رقابتی را پیش‌بینی کرد. چیزی که مشخص است تیم ملی با کی‌روش سر و شکل گرفته است و با او می‌تواند بهترین نتایج را بگیرد. همه راضی هستند و این خواسته مردم است. مسئولان باید به هواداران احترام بگذارند و به خاطر رضایت آن‌ها کی‌روش را نگه دارند. من یک جمله بگویم؛ کسی به اندازه کی‌روش برای تیم ملی زحمت نکشید. این حرفم برای خودشیرینی نیست؛ کی روش از هر ۲۴ ساعتی که در اردو حضور دارد، ۱۵ یا ۱۶ ساعت کار می‌کند. مدام همراه با دستیارانش در حال آنالیز است. او واقعاً زحمات زیادی برای فوتبال ما کشیده. امیدوارم کی‌روش در تیم ملی بماند و ان‌شا‌ءا… چند ماه دیگر همه بتوانیم در جام ملت‌ها با هم خوشحالی کنیم.

البته عده‌ای انتقاد می‌کنند به ویژه بعد از اختلافی که بین برانکو و کی‌روش پیش آمد؛ منتقدان می‌گویند تیم ملی کاملاً دفاعی بازی کرد و فقط ۲۰ دقیقه مقابل اسپانیا و ۲۰ دقیقه هم برابر پرتغال عملکرد خوبی داشت.

ولی این اتفاق در بازی با پرتغال نیفتاد. انگار از دست رونالدو عصبانی بودید.

خب قبول دارم یک عده خرده می‌گیرند که تیم ملی دفاعی بازی کرد. همین الان نگاه کنید، خیلی از تیم‌های دنیا این شکلی بازی می‌کنند. در فینال چمپیونز لیگ، رئال‌مادرید دقیقاً مثل ما بازی دفاعی کرد. پس ما هم می‌توانیم دفاعی بازی کنیم و این جرم نیست. دفاع کردن درست یک تاکتیک و یک حربه است ولی متأسفانه در ایران زیاد به این چیز‌ها می‌پردازند. چرا یکی نمی‌گوید چقدر خوب دفاع کردید؟

خب او برایمان حرف زد. در رختکن گفت: سرتان را بالا بگیرید. گفت: خوشحال باشید از اینکه مثل مرد به زمین رفتید و جنگیدید. پیش وجدان خودتان راحت باشید و شب راحت و بدون عذاب وجدان سرتان را روی بالشت بگذارید. شما هر چه توان داشتید در زمین مسابقه گذاشتید. خیلی تلاش کردید. به خود افتخار کنید. کی‌روش در ادامه در رختکن از بازیکنانی که به آن‌ها بازی نرسید، عذرخواهی کرد. گفت: شاید تصمیم من غلط بوده ولی سعی کردم بهترین تصمیم را بگیریم. گفت: حق همه تان بود که بازی کنید ولی متأسفانه من فقط باید ۱۱ نفر را به زمین مسابقه بفرستم. این چیز‌هایی بود که کی‌روش گفت.

کریم برایمان تعریف کن روز بازی با اسپانیا و پرتغال در اردوی ایران چه گذشت؟ چه حرف‌هایی می‌زدید؟ مثلاً مهرداد پولادی قبل از بازی با آرژانتین در برزیل با خنده گفته بود چرا آرژانتینی‌ها این‌قدر جدی هستند؟ به آن‌ها بگویید ما هم با شما هستیم. یا علی پروین که همیشه خاطرات شیرینی از بازی با هلند در جام جهانی آرژانتین تعریف می‌کند.

به نظر من پرتغال فیرپلی فوتبالی را رعایت نکرد. یک رفتار‌هایی می‌کردند که جالب نبود. طبیعتاً همه می‌دانند رونالدو در سطح دنیا چه بازیکن بزرگی است. انتظارات از او زیاد است. به اصطلاح انتظارات از او نسبت به چیزی که در تلویزیون می‌بینیم، در زمین مسابقه بیشتر است. من فکر نمی‌کردم این‌قدر رفتار‌های زشت کند. بی‌احترامی یا بددهنی می‌کرد ولی مثلاً در صحنه‌ای که مرتضی را از عمد زد، واقعاً کارش بد بود. به بازیکنان پرتغال می‌گفت وقت تلف کنند تا بازی مساوی تمام شود. این رفتار رونالدو ناجوانمردانه بود. 

خبر ورزشی: کریم انصاری‌فرد، قبل از بازگشت به یونان، در CIP فرودگاه امام خمینی (ره)؛ با او ساعتی نشستیم. این گفت‌وگو را تا آخر بخوانید، چون انصاری‌فرد حرف‌های جذاب و خواندنی در آن به زبان آورد.

و چقدر سخت بود آن ضربه پنالتی را زدن.

(خنده) نه در اردوی ما این بحث‌ها نبود. دو روز خیلی حساس برای بازیکنان بود و به نظرم دو جنبه داشت. جنبه اول این بود که باید بازی آبرومندانه‌ای جلوی این دو تیم انجام می‌دادیم تا دل هواداران را شاد کنیم. جنبه دوم این بود که می‌خواستیم جلوی بهترین‌ها بازی کنیم. همه می‌خواستند ببینند چه می‌شود و این دو بازی چطور از آب درمی‌آید. طبیعتاً جلوی بهترین‌های دنیا بازی کردن برایمان افتخار است ولی حضور این ستاره‌ها باعث شد تا بخواهیم خودمان را هم نشان دهیم. قبل از بازی هرکس در حال و هوای خودش بود. همه با تمرکز کامل وارد زمین مسابقه شدیم. فکر کنم در بازی با اسپانیا همه این تمرکز را دیدند. پلن A و B داشتیم. روی یک اتفاق و با خوش‌شانسی اسپانیا گل خوردیم. نباید اتفاق می‌افتاد ولی بعد از گل دیدید چقدر خوب بازی کردیم و موقعیت‌هایی هم داشتیم. های‌لایت بازی را دوباره نگاه کنید. موقعیت‌های ما از اسپانیا بیشتر بود.

ببینید دفاع کردن یک تاکتیک است. جواب نداد؟ ما ۴ امتیاز در گروهی گرفتیم که همه فکر می‌کردند صفر امتیازی حذف می‌شویم. بازی‌های حیاتی داشتیم و خدا را شکر مردم از تلاشی که بچه‌ها کردند، راضی بودند. ما هم در هر مسابقه با ذهنیت شاد کردن دل هواداران وارد زمین شدیم.

بله، همین‌طور بود.

من یک سال دیگر با باشگاه المپیاکوس قرارداد دارم. فراموش نکنید این باشگاه هم از بزرگترین و ریشه‌دارترین تیم‌های اروپایی است. خیلی خوشحالم که عضوی از این باشگاه هستم. فعلاً برای آینده هیچ تصمیمی نگرفته‌‍‌ام. همان موقع که لیگ تمام شد من به مدیربرنامه‌هایم گفتم تا به جام جهانی بروم و برگردم درباره هیچ پیشنهادی با من صحبت نکن تا اینکه مسابقات تمام شود. گفتم بعد از آن هم چند روز استراحت می‌کنم و بعد با ذهن آرام‌تر تصمیم می‌گیرم. در چند روز آینده با مدیربرنامه‌هایم دیدار خواهم داشت تا ببینیم پیشنهادات به چه صورت است. معلوم نیست بمانم یا بروم.

بعد از بازی با پرتغال کارلوس کی‌روش چه صحبت‌هایی با شما بازیکنان داشت؟

من کمی زبان اسپانیایی بلدم و زبان انگلیسی را هم نه کامل ولی حرف می‌زنم. با راموس چند ثانیه‌ای همکلام شدیم و چیز خاصی نبود. بعد همان جا از او خواستم که اگر امکانش هست لباس‌مان را عوض کنیم که او با آغوش باز استقبال کرد. بعد از آن برای هم آرزوی موفقیت کردیم.

من در باشگاه المپیاکوس پنالتی‌زن اول تیم هستم. در تیم ملی هم اگر در زمین باشم و اتفاقی نیفتد، طبیعتاً سعی می‌کنم پنالتی را خودم بزنم؛ با احترام به بقیه بچه‌ها که واقعاً اکثراً پنالتی‌زن‌های خوبی هستند. در آن صحنه که داور داشت تصویر را چک می‌کرد و بعد آمد، من گفتم پنالتی را می‌زنم. کارلوس کی‌روش هم گفت: کریم انصاری‌فرد بزند. باورتان نمی‌شود جو تیم عالی بود. بازیکنان طوری به من اعتماد کردند و با جان و دل توپ را دادند که احساس کردم چه مسئولیت بزرگی است. آن ضربه‌ای که من زدم، ضربه ۸۰میلیون ایرانی و کل بازیکنان ایران جلوی پرتغال بود. ما بعد از آن حتی شانس برد داشتیم و این مسئولیت‌مان را سنگین‌تر کرد. حالا نه اینکه خودم این پنالتی را زدم بگویم ولی زدن این‌طور پنالتی‌ها واقعاً سخت است.

کریم همه می‌دانند تو رئالی هستی. آخر بازی با اسپانیا هم که پیراهنت را با راموس عوض کردی. صحبت‌هایی هم کردید. درباره چه حرف می‌زدید؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *